Certyfikat WSK

Wdrażanie WSK

Szkolenie WSK

Wewnętrzny System Kontroli Obrotu WSK wymagania


Certyfikat WSK przygotowujemy fachowo i skutecznie. Zapewniamy szkolenia WSK Wewnętrzny System Kontroli, porady prawne WSK i doradztwo WSK. Odpowiadamy na wszystkie pytania WSK: np.: jeżeli jako spedycja bierzemy przewoźnika to, czy przewoźnik musi mieć WSK, do którego rodzaju ewidencji WSK mamy wpisywać spedycję WSK, gdzie znajdziemy listę odmów WSK w Internecie?

Naszym klientem w zakresie WSK był m.in.:


Klienci WSK

Jak uzyskać Certyfikat WSK?

Certyfikat WSK Wewnętrzny System Kontroli można uzyskać wdrażając kryteria WSK oraz wymagania ISO 9001. System WSK jest certyfikowany na zgodność z ustawą z dn. 29.11.2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym z p. zm. (Dz.U. z 2017 poz.1050). Dla małych firm certyfikacja WSK kosztuje ok. 3000-4000 zł + VAT. Certyfikat WSK jest ważny przez 3 lata, pod warunkiem przeprowadzenia corocznej kontroli - tzw. auditu nadzoru WSK, który kosztuje ok. 2500-3500 zł + VAT/ rok. Sumaryczny koszt certyfikatu WSK w okresie 3 lat wynosi ok. 10-12 tys. zł + VAT.


Certyfikat WSK Benski Certyfikacja WSK Kolba Certyfikacja WSK Villanova Szkolenie WSK


Wdrażanie WSK

Wdrożenie WSK polega na napisaniu przez nas księgi WSK, procedur WSK, formularzy, wykazu aktów prawnych dot. kontroli obrotu WSK, przeprowadzania symulacji transakcji WSK, dokonania wpisów do ewidencji obrotu WSK, wypełnieniu wniosku o certyfikację WSK oraz przeprowadzeniu szkoleń WSK na miejscu u klienta, w tym szkolenia Pełnomocnika ds. Kontroli Obrotu, szkolenia audytorów wewnętrznych WSK oraz szkolenia z klasyfikacji towarów i usług WSK. Jesteśmy obecni na certyfikacji WSK, jako Państwa reprezentant. Mamy 100% zdawalność.


Szkolenie WSK

Prowadzimy otwarte oraz zamknięte szkolenia WSK. Posiadamy liczne referencje oraz najlepszą opinią na rynku.

„Szkolenie było bardzo fajnie poprowadzone, w zrozumiały dla uczestników sposób, z miejscem na pytania i omówienie interesujących nas tematów. Prowadzący nie zostawił żadnej kwestii niewyjaśnionej. Uczestnicy wrazili zadowolenie ze szkolenia - ATI ZKM Forging”

 • szkolenie z podstaw kontroli obrotu WSK
 • szkolenie z klasyfikacji towarów o znaczeniu strategicznym WSK
 • szkolenie audytorów wewnętrznych WSK
 • szkolenie dla Pełnomocnika kontroli obrotu WSK

Dotychczas przeszkoliliśmy ponad 1000 osób w zakresie WSK. Tematyka szkoleń WSK obejmuje:

 • wymagania prawne dot. obrotu z zagranicą towarami i usługami o znaczeniu strategicznym
 • klasyfikacja towarów podwójnego zastosowania i uzbrojenia
 • wymagania dodatkowe zawarte w kryteriach wewnętrznego systemu kontroli
 • polityka kontroli obrotu WSK
 • role i zadania i odpowiedzialności osób uczestniczących w wewnętrznym systemie kontroli
 • sprawdzenie występowania partnerów handlowych na listach odmów
 • rodzaje zezwoleń, zezwolenie indywidualne, zezwolenie generalne, sankcje karne
 • ewidencja obrotu towarami i usługami o znaczeniu strategicznym
 • przykład realizacji importu
 • przykłady na wywóz, transfer wewnątrzunijny, pośrednictwa, pomoc techniczna, przywóz towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym
 • wypełnianie wniosków do Departamentu Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Szkolenie WSK jest zakończone certyfikatem WSK, zgodnym ze wzorem akceptowalnym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego.


Wewnętrzny System Kontroli Obrotu WSK wymagania

Wymagania systemu WSK dotyczą firm uczestniczących w międzynarodowym obrocie produktami podwójnego zastosowania Dual-Use oraz uzbrojeniem Munitions List. Podstawą WSK jest znajomość prawa, właściwa klasyfikacja towarów i usług oraz prawidłowa ewidencja WSK. WSK dotyczy też usług poza granicami kraju lub na rzecz firm zagranicznych, np. serwisu, remontu, pośrednictwa, itd. Znaczna część obrotu WSK wymaga zezwoleń wydawanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego.


WSK w transporcie i spedycji

Transport uzbrojenia wymaga od przewoźnika zezwolenia wydanego przez właściwy organ kraju, z którego dokonywany jest transfer wewnątrzunijny. Pomiot zlecający transport może również skorzystać z krajowych zezwoleń generalnych, po spełnieniu odpowiednich wymagań. Przyjmując zlecenie dotyczące przewozu międzynarodowego należy upewnić się co do wymagań:

 • dla broni palnej i amunicji, wymagana jest zgoda przewozowa wydawana przez Policję
 • dla uzbrojenia wskazanego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki wymagane jest zezwolenie, przy wywozie lub transferze wewnątrzunijnym z Polski
 • dla towaru podwójnego zastosowania może być wymagane zezwolenie przy transferze wewnątrzunijnym z Polski. Dotyczy to towarów z załącznika IV Rozporządzenia 428/2009.
 • przy wywozie poza UE wymagane jest zezwolenie wydawane przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego lub europejskie zezwolenie generalne

Firmy spedycyjne i transportowe muszą wdrożyć i stosować WSK wewnętrzny system kontroli, prowadzić ewidencję WSK oraz posiadać certyfikat WSK w sytuacji, gdy:

 • występują przed organami celnymi w roli eksportera lub importera uzbrojenia lub produktów podwójnego zastosowania
 • organizują lub wykonują przewóz pomiędzy 2 krajami trzecimi. Taki rodzaj działalności dla DU jest usługą pośrednictwa i wymaga ewidencji WSK.
 • organizują lub wykonują przewóz uzbrojenia, pomiędzy 2 krajami, z których żaden nie jest Polską. Taki rodzaj działalności dla uzbrojenia jest usługą pośrednictwa i wymaga uzyskania zezwolenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego.

WSK w telekomunikacji i informatyce

Towary podwójnego zastosowania z branży IT i telekomunikacyjnej to towary, które zostały zaprojektowane do zastosowań cywilnych, ale mogą zostać wykorzystane do celów militarnych. Obrót międzynarodowy towarów Dual-Use podlega kontroli we wszystkich krajach będących sygnatariuszami traktatu z Waasenaar. Wymagane jest zgłoszenie do ABW zamiaru przywozu lub transferu wewnątrzunijnego do Polski towarów dla telekomunikacji poz. 5A001a lub 5A001b4 oraz wszystkich towarów (w tym oprogramowania) dla ochrony informacji: routery kryptograficzne, karty wi-fi, switche, analizatory sieci oraz sprzęt tempest. Należy prowadzić ewidencję WSK oraz posiadać dowód o przekazaniu odbiorcy informacji o ograniczeniach eksportowych. W przypadku uzbrojenia Ustawa WSK dotyczy grupy LU11 - sprzęt do zabezpieczania i przetwarzania danych, zabezpieczania linii transmisyjnych i sygnalizacyjnych wykorzystujący proces szyfrowania, sprzęt do identyfikacji, uwierzytelnienia i ładowania kluczy kodowych, etc.

Klasyfikacja towarów WSK

Wykaz obowiązków informacyjnych WSK

Wymagania prawne WSK

Wymagania WSK - Pytania i odpowiedzi

Zezwolenie na wywóz towarów WSK


Klienci wystawiają Pakuła Consulting opinię dotyczącą WSK

 


Certyfikat WSK Rolls Royce

Mam przyjemność polecić firmę Pakuła Consulting w zakresie prowadzenia szkolenia oraz wdrażania systemu WSK Wewnętrzny System Kontroli. Wszystkie wykonane prace cechowały się rzetelnością a sam proces wdrażania przebiegał niezwykle szybko.

Raben Certyfikacja WSK

Pragniemy udzielić referencji firmie Pakuła Consulting w zakresie doradztwa dotyczącego spedycji lotniczej towarów strategicznych, objętych wymaganiami Wewnętrznego Systemu Kontroli WSK. Potwierdzamy, że wiedza, doświadczenie oraz szybkość działania Pakuła Consulting jest na wysokim poziomie i spełniła nasze oczekiwania w zakresie współpracy.

Referencje WSK PKP Cargo

Rekomendujemy usługi firmy Pakuła Consulting w zakresie doradztwa oraz konsultacji WSK Wewnętrzny System Kontroli. Pakuła Consulting zapewnia współpracę na najwyższym poziomie oraz spełnia oczekiwania wymagającego klienta, jakim jest nasza Spółka. Najbardziej doceniamy profesjonalizm oraz rzetelność biznesową.

Referencje WSK ABB

Miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym klasyfikacji towarów i usług, zgodnie z wymogami WSK Wewnętrzny System Kontroli. Dlatego też jest mi niezmiernie miło udzielić referencji w zakresie prowadzenia szkoleń WSK firmie Pakuła Consulting.ABB, Aleksandrów Łódzki

Aero Club, Warszawa

Airbus Helicopters, Łódź

AMZ, Kutno

Arrow, Karków

Asseco Poland, Rzeszów

Belma, Bydgoszcz

Benski Transport, Lubliniec

BEST Logistics, Szczecin

Cargosped, Warszawa

Concept Team, Bielsko Biała

Consolidated Precision Products, Rzeszów

Daw-Trans, Lubicz k. Torunia

DB Schenker, Warszawa

Eberspächer Climate Control Systems, Oława

Enamor, Gdynia

Eptimo, Wrocław

Ericpol, Łódź

Evatronix, Bielsko-Biała

Ferrox Electric, Katowice

Filbico, Zielonka

Flextronics, Łódź

Geodis Calberson, Warszawa

Giss, Warszawa

Global Supplier, Kraków

Habia Cable, Szczecin

Hydron, Łódź

Innergo, Warszawa

iQor Global Services Poland, Bydgoszcz

JM Elektronik, Gliwice

Kolba, Będzin

Logwin Logistics, Warszawa

Lokofracht, Katowice

Mainfreight, Warszawa

Marway, Rzeszów

MAW Telecom Intl. S.A, Warszawa

MB Aerospace, Rzeszów

McBraida Polska, Rzeszów

Milicon, Warszawa

Moto-Armia, Wałcz

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Ostrowski Arms, Warszawa

Pagacz i Synowie, Toruń

PartnerTech Poland, Sieradz

PKP Cargo, Lublin

PKP Cargo Connect, Warszawa

Pol-Mare, Gdynia

Polska Agencja Przemysłowo-Obronna, Warszawa

Protek-System, Gdynia

PZL Mielec, Mielec

Raben, Warszawa

Raytech, Kraków

RG Lider, Białystok

Rockfin, Chwaszczyno

Rockwell Automation, Katowice

Rohlig Suus, Warszawa

Rolls-Royce, Gniew

Rusak, Warszawa

S4E, Kraków

Saint-Gobain Innovative Materials, Żary

SCAT, Elbląg

Schlumberger, Warszawa

Senetic, Katowice

Stomil, Poznań

Sulzer, Lublin

Świstrans Arkadiusz Świst, Trawniki-Kolonia

Taksim-Pol, Warszawa

Technokontakt, Szreńsk

ThyssenKrup Energostal, Toruń

Transannaberg Wiesiollek, Strzelce Opolskie

Trelleborg, Bielsko-Biała

UPS, Warszawa

Vector, Gdynia

Versim, Poznań

Vigo System, Ożarów Mazowiecki

Wika Polska, Włocławek

Wilk Elektronik, Łaziska Górne

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2, Bydgoszcz

Woodward, Niepołomice

Wostal, Wolbrom

Yasa Motors, Mielec

Yusen Logistics, Kąty Wrocławskie

Zbrojownia, Piątnica


Kontakt

ul. Łąkowa 27B, lok. 23
90-554 Łódź

538 485 581
42 639 50 83

sekretariat@pakulaconsulting.pl

Formularz kontaktowy


PakulaConsulting 2019 © All rights reserved
Realizacja: DamianGuzek.com


Pakuła Consulting używa plików cookies. Zapamiętują one ustawienia (np.: ukrycie banerów). Używane są one również przez Google AdSense. Jeżeli nie zgadzasz się z takim wykorzystaniem, możesz uniemożliwić używanie ciasteczek, korzystając z odpowiednich ustawień przeglądarki.