certyfikaty certyfikaty
- ISO 9001
- ISO 13485
- ISO 14001
- EN 14065 RABC
- ISO 14971
- EN 15085
- IATF 16949
- ISO 17025
- ISO 22000
- ISO 22301
- ISO 27001
- ISO 28000
- ISO 29990
- ISO 45001
- ISO 50001
- AEO
- AQAP
- BRC
- DPD / GDP
- EN 1090 / ISO 3834
- EN-206 beton
- FSC / PEFC
- FSSC 22000
- GMP+ paszowe
- GMP Farmaceutyczny
- HACCP
- HSE
- IFS
- Koncesja MSWiA
- PAS 220
- QS
- RODO
- TAPA
- WSK
- ZKP
Dokumentacja DPD/GDP w hurtowni farmaceutycznej
- Strona Główna
- GDP / DPD
- Dokumentacja Hurtowni Farmaceutycznej
Dokumentacja DPD/GDP w hurtowni farmaceutycznej
- Dokumentacja Hurtowni Farmaceutycznej (DHF) jest sporządzana przez przedsiębiorcę prowadzącego obrót hurtowy produktami leczniczymi i powinna zawierać informacje na temat polityki zarządzania jakością oraz działalności przedsiębiorcy w zakresie obrotu hurtowego produktami leczniczymi, operacji przeprowadzanych w hurtowni farmaceutycznej.
- DOKUMENTACJA DPD/GDP powinna dostarczać jasnych informacji na temat działalności hurtowni farmaceutycznej związanych z GDP, które mogą być przydatne w ogólnym nadzorze nad przedsiębiorstwem, a także w efektywnym planowaniu i prowadzeniu inspekcji GDP. DOKUMENTACJA DPD/GDP powinna być złożona w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.
- DOKUMENTACJA DPD/GDP powinna zawierać wystarczające informacje ale, jeżeli to możliwe, nie powinna przekraczać 25-30 stron, nie licząc załączników. Zamiast ciągłego tekstu preferowane są plany, rysunki czy schematy. DOKUMENTACJA DPD/GDP wraz z załącznikami powinna być sporządzona w formacie A4.
- DOKUMENTACJA DPD/GDP powinna być elementem dokumentacji systemu zapewnienia jakości i należy ją na bieżąco aktualizować. Powinna mieć swój numer edycji, datę wdrożenia i datę przeglądu. Musi być poddawana regularnym przeglądom w celu sprawdzenia, czy jest aktualna i przedstawia aktualną działalność. Każdy załącznik może mieć indywidualną datę wdrożenia, co pozwoli na niezależne ich aktualizowanie.
4. ZAWARTOŚĆ DOKUMENTACJA DPD/GDP
4. 1. INFORMACJE OGÓLNE
4. 1.1 Informacje kontaktowe
- nazwa i dokładny adres przedsiębiorcy;
- nazwa i dokładny adres hurtowni farmaceutycznej;
- dane kontaktowe przedsiębiorcy oraz Osoby Odpowiedzialnej, w tym numer telefonu dostępnego przez 24 godziny na dobę w przypadku wstrzymania lub wycofania produktów leczniczych oraz w przypadku braku produktów leczniczych na rynku oraz adres mailowy lub numer faxu;
4. 1.2 Działalność objęta zezwoleniem
- kopia aktualnego zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub, kiedy ma to zastosowanie, odsyłacz do bazy EudraGMDP; w przypadku wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót hurtowy produktami leczniczymi nie dotyczy;
- krótki opis działalności hurtowej oraz inne rodzaje działalności objęte zezwoleniami wydawanymi przez właściwe organy kompetentne, z podaniem wykonywanych czynności z zakresu obrotu produktami leczniczymi;
- rodzaje produktów leczniczych i innych dopuszczonych produktów, stanowiących asortyment hurtowni farmaceutycznej, gdy nie podano w załączniku 1 do DOKUMENTACJA DPD/GDP lub gdy nie jest umieszczone w bazie EudraGMDP;
- lista inspekcji GDP w danej hurtowni farmaceutycznej okresie ostatnich 3 lat; w tym daty inspekcji, nazwa oraz kraj organu kompetentnego przeprowadzającego inspekcje; kopia aktualnego certyfikatu GDP lub odniesienie do bazy EudraGMDP (jeżeli możliwe).
4. 2. SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ
4. 2.1 System zarządzania jakością
- krótki opis sytemu zarządzania jakością oraz odniesienie do stosowanych standardów;
- zakres odpowiedzialności personelu, w tym kierownictwa wyższego szczebla, związany z systemem zarządzania jakością;
- informacja na temat działalności, dla których uzyskano akredytacje i certyfikaty, z datami ich otrzymania i danymi instytucji wydającej.
4. 2.3 Nadzór nad działaniami zleconymi innym podmiotom
- krótki opis systemu zatwierdzania zlecania czynności z zakresu obrotu hurtowego innym podmiotom i kwalifikacji tych podmiotów;
- lista zleceniobiorców i zleceniodawców zawierająca adresy i dane kontaktowe oraz schemat blokowy łańcucha dostaw w zakresie działań związanych z obrotem hurtowym produktami leczniczymi wykonywanych w ramach więcej niż jednego zezwolenia.
- lista pośredników w obrocie produktami leczniczymi, z usług których korzysta hurtownia farmaceutyczna i dane kontaktowe oraz schemat ich udziału w dystrybucji.
4. 2.4 Zarządzanie Ryzykiem Jakości (QRM)
- krótki opis metod QRM stosowanych przez przedsiębiorcę;
- zakres i cel QRM, w tym krótki opis wszystkich działań prowadzonych na poziomie korporacji, oraz w danym miejscu.
4. 3. PERSONEL
- schemat organizacyjny obrazujący układ stanowisk z odniesieniem do odpowiedzialności za jakość, uwzględniający kierownictwo wyższego szczebla oraz Osobę Odpowiedzialną i jej zastępcę, jeżeli został wyznaczony;
- liczba osób zatrudnionych w hurtowni farmaceutycznej.
4. 4. POMIESZCZENIA I URZĄDZENIA
4. 4.1 Pomieszczenia
- krótki opis techniczny lokalu hurtowni farmaceutycznej oraz budynku w którym mieści się lokal.
- plan lokalu;
- plany magazynów i obszarów przechowywania, z uwzględnieniem specjalnych obszarów i pomieszczeń do magazynowania i transportowania (przenoszenia);
- krótki opis szczególnych warunków przechowywania, jeżeli nie uwzględniono na planie, jeżeli ma zastosowanie.
4. 4.1.1 Krótki opis systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC)
- Zasady definiowania dostarczanego powietrza, temperatury, wilgotności, różnicy
- ciśnień i wymian powietrza, zasady recyrkulacji powietrza.
4. 4.2 Urządzenia
- Wykaz głównych urządzeń oraz wyposażenia lokalu hurtowni farmaceutycznej z zaznaczeniem elementów krytycznych (jako załącznik 8 do DOKUMENTACJA DPD/GDP).
4.2.3 Systemy komputerowe
- Opis systemów skomputeryzowanych stosowanych w hurtowni farmaceutycznej.
4. DOKUMENTACJA
- opis systemu dokumentacji (np. elektroniczna, papierowa);
- w przypadku gdy dokumenty i zapisy są przechowywane lub archiwizowane
- poza hurtownią farmaceutyczną wykaz rodzajów dokumentacji, zapisów, nazwa i adres miejsca przechowywania oraz określenie czasu potrzebnego na pobranie dokumentów z danego miejsca archiwizacji;
- wykaz dokumentów przechowywyanych w miejscu prowadzenia działalności;
- polityka przerabiania lub powtórnego przetwarzania dokumentacji.
5. DYSTRYBUCJA, REKLAMACJE, WADY I WYCOFANIE PRODUKTU LECZNICZEGO
5.1 Dystrybucja
5.1.1. Zaopatrywanie się
- rodzaje przedsiębiorstw (hurtownie farmaceutyczne, hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych weterynaryjnych, wytwórcy, itd.), którzy dostarczają produkty lecznicze i ich lokalizacje (obszar Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej itd.);
- opis sposobu kwalifikacji dostawców i pośredników;
- krótki opis systemu przyjmowania dostaw do hurtowni farmaceutycznej;
- metody pozwalające na prześledzenie drogi nabywanego produktu leczniczego;
- środki podjęte w celu zapobiegania dostawaniu się hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych pochodzących z nielegalnego łańcucha dostaw.
5.1.2 Magazynowanie
- krótki opis systemu rozmieszczania towarów w magazynie/ magazynach hurtowni farmaceutycznej;
- opis systemów zapobiegających pomieszaniu produktów leczniczych podczas magazynowania;
- opis systemów monitorowania warunków panujących w pomieszczeniach hurtowni farmaceutycznej.
5.1.3 Wydawanie
- krótki opis sposobu rejestracji/ przyjmowania zamówień;
- krótki opis systemu kompletowania;
- opis systemu wystawiania faktur sprzedaży;
- opis procesu pakowania i wydawania zamówień;
- opis sposobu kwalifikacji odbiorców i pośredników.
5.2 Reklamacje, wycofanie i wstrzymanie produktu leczniczego
- Krótki opis systemu postępowania z reklamacjami, zwrotami, wadami i wycofaniem
- produktu leczniczego. Opis i lista procedur.
6. ZWROTY
- Opis procedury postępowania ze zwróconymi produktami leczniczymi w zakresie przyjmowania zwrotów oraz ich redystrybucji.
7. TRANSPORT
7.1 Informacja o rodzaju środkach transportu (własne/ obce)
- W przypadku korzystania z pojazdów innego przedsiębiorcy należy podać jego nazwę i adres oraz opisać podstawowe warunki umowy na świadczenie usług transportowych, w szczególności w zakresie odpowiedzialności stron za odstępstwa od prawidłowych warunków transportu.
- W przypadku posiadania własnych pojazdów należy je wymienić i krótko opisać oraz przestawić listę i krótki opisać procedur związanych z transportem.
7.2 Transport produktów leczniczych wymagających szczególnych warunków
- Wymienić produkty lecznicze (grupy) o szczególnych wymaganiach, które są dostarczane przez hurtownię farmaceutyczną. Opisać sposób zabezpieczenia warunków i procedury postępowania.
8. INSPEKCJE WEWNĘTRZNE
- Krótki opis systemu inspekcji wewnętrznych z naciskiem na kryteria wyboru obszarów do inspekcji, rozwiązań organizacyjnych i działań następczych oraz CAPA.
Kontakt
ul. Łąkowa 27B, lok. 23
90-554 Łódź
538 485 581
42 639 50 83
W czym możemy pomóc Państwa firmie?
Od wielu lat wdrażamy z powodzeniem systemy zarządzania. Zaufało nam ponad 1000 klientów z całego kraju. Możemy pochwalić się 100% zdawalnością.
Dlaczego warto nam zaufać?
Nasza firma jest jedną z najbardziej doświadczonych firm konsultingowych w Polsce, wyróżniona tytułem Konsultant Roku 2007, Konsultant Roku 2008, Srebrny TÜV Partner 2009 oraz Lider Roku 2010 w zakresie usług doradczych.
Jaki jest zakres naszej działalności?
Zajmujemy się wdrażaniem systemów zarządzania, prowadzeniem szkoleń, audytów okresowych. Posiadamy wszystkie niezbędne pozwolenia i certyfikaty.